Вашата кошница е празна!
В предишната част поговорихме за същността на сомнамбулизма, а сега ще разгледаме и някои техники, които могат да намалят риска от нараняване, както и най-разпространените митове.
Когато се каже, че някой е сомнамбул, обикновено представата е за хора, балансиращи върху някой покрив, ходещ по парапета на терасата или извършващ много сложни дейности, а реалността често е съвсем различна – хора, обикалящи в кръг, бродещи из стаите, опитващи се да се облекат за работа или да си приготвят кафе, дори участие в разговори и семейни скандали… И всичко това придружено с удари и събаряне на предмети.
Заради редицата кино продукции, в които сомнамбулите са показани като хора със затворени очи и протегнати напред ръце, околните са направо втрещени, когато посред нощ видят някой свой близък с отворени очи и придвижващ се из стаята безцелно. Не е сигурно дали зрението е активно по време на движение или ходенето се извършва по спомен.
В миналото се е смятало, че сомнамбулите са обладани от зли сили и са опасни, а техните състояния имат пряко отношение към фазите на Луната. Оттам и името лунатизъм. Разбира се, колкото по-малко информация има за едно явление, толкова по-страшно изглежда то в очите на хората.
Днес сомнамбулизмът не е нещо абстрактно, то е напълно реално състояние, което засяга неголям процент от хората. Според някои данни, по-често се наблюдава при децата до 12-годишна възраст и особено при момчетата.
Митове за сомнамбулите:
Какво може да се направи при сомнамбулизъм?
Първо, консултация с лекар и провеждане на подходяща терапия за установяване на причината за тези разходки.
Второ, обезопасяване на дома. Дори и да изглежда прекалено, често се налага ограничаване свободата на движение на сомнамбула, за да се осигури неговата безопасност. Не са рядкост съобщенията за опити за излизане от дома, прескачане на прозорци, отваряне на тераси и т.н. Всичко това може сериозно да нарани спящия. Счита се, че сетивата не са активни и удар в предмет или стена, нараняване, причиняване на болка и т.н., не са достатъчни, за да се събуди сомнамбулът.
Трето, прибиране на острите предмети. Ако спящият има склонност да се опитва да готви или просто да реже различни неща, е добре да се заключат ножове, ножици и други подобни.
Четвърто, поставяне на заключващи системи на прозорците. Не са рядкост опитите на ходещите насън да се опитат да отворят прозореца и дори да излязат през него.
Пето, поставяне на прегради за обезопасяване на стълби. Слизането по стълби носи риск за будния човек, а какво остава за спящ такъв с влошена координация върху крайниците.
Накратко:
Освен за обезопасяване на дома с цел повишаване на сигурността на спящия, е добре да се вземат предвид и някои причинители или утежняващи обстоятелства. Такива са:
Те могат да причинят или да усложнят отклоненията от нормите на съня. Отстраняването на тези фактори може да облекчи проблемите със съня или напълно да ги реши.
Коментирай